Biblioteka
Godziny pracy biblioteki
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
9:00- 10:30
13:45-15:30
10:00-11:30
13:00-15:30
12:45-15:30
7:45-8:30
13:45-15:30
12:00-15:30
Nauczyciel bibliotekarz: mgr Marzena Jabłońska
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
- 06.04.2025 17:42
- Opis programu rozwoju czytelnictwa i działania podjęte w ramach projektu.
Niezmiernie jest nam miło poinformować, że nasza szkolna biblioteka znalazła się w gronie bibliotek, które przystąpiły do NPRCz i otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 000,00 zł na realizację działań promujących czytelnictwo. Kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa to 12 000,00 zł a 3 000 to wysokość finansowego wkładu własnego organu prowadzącego. Środki w ramach otrzymanego wsparcie finansowego zostały przeznaczone na:
-zakup książek- 8 250,00 zł
-zakup elementów wyposażenia-4 500,00 zł
-realizację działań promujących czytelnictwo -2 250,00 zł
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
7 maja 2024r. wniosek został przyjęty i została podpisana umowa. Realizacja działań z NPRCz rozpoczęła się już na początku września, jednak jeszcze pod koniec roku szkolnego pani bibliotekarka przeprowadziła ankietę wśród uczniów, rodziców i nauczycieli dotycząca preferencji książkowych. Podsumowanie ankiety nastąpiło na początku września, a następnie na jej podstawie i po konsultacji z uczniami i panią polonistką została sporządzona lista książek. Rozmowy były również przeprowadzone z wychowawcami klas młodszych, na temat zapotrzebowania na lektury szkolne, gdyż kanon lektur w klasach 1-3 uległ zmianie.
Po szeroko zakrojonych konsultacjach i sporządzonej liście zostały zamówione książki, nowości wydawnicze, a w szczególności lektury.
Następnie dla stworzenia przyjaznego miejsca dla uczniów korzystających z biblioteki powstał kącik czytelniczy. Ze środków finansowego wsparcia NPRCz zakupiono maty piankowe, 4 duże pufy, 12 małych puf na stojaku oraz fototapetę na ścianę. Kącik stał się miłym i przytulnym miejscem, gdzie uczniowie chętniej przychodzą i czytają książki.
W ramach realizacji działania promującego czytelnictwo odbyło się spotkanie autorskie z pisarką i poetka panią Katarzyną Ryrych.
Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Działania w ramach bieżącej edycji kontynuują sprawdzone metody popularyzacji czytania (takie jak zakup nowości książkowych, czy poprawa infrastruktury bibliotecznej), jak i odpowiadają na współczesne przemiany sposobów uczestnictwa jednostki w kulturze.
Główny cel programu – rozwój czytelnictwa w Polsce.
W naszej szkole od nowego roku szkolnego 2024/25 rozpoczęły się zaplanowanie działania w ramach realizacji NPRCz 2.0.
We wrześniu odbyło się: Uroczyste pasowanie na czytelnika, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Konkurs plastyczny „ Moja zakładka do książki”
W październiku- Ogólnopolskim Miesiącu Bibliotek Szkolnych odbyły się:
„ Nasi Sławni Ziębiczanie” -prezentacja multimedialna przygotowana i przeprowadzona przez dyrektora Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach pana Jarosława Żurawskiego, w którym uczestniczyły klasy 7, odbył się Konkurs „Portret mojego ulubionego bohatera literackiego, w którym wzięły udział klasy I – VIII oraz Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-VII.
W listopadzie zaprosiliśmy klasy V i VI na spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Ryrych- wykształcenia anglistka, z zamiłowania: malarka, pisarka, poetka autorka licznych książek dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu, jak pieszczotliwie mówi o dzieciach. Pięciokrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, w którego V edycji zdobyła także Grand Prix. Spotkaliśmy się również w bibliotece szkolnej na wieczorku poetyckim pod hasłem: „Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna”-ks. Jan Twardowski
Systematycznie w ostatni dzień miesiąca podsumowujemy stan czytelnictwa w klasach, motywując tym samym do sięgania po książki.
W ramach dotacji z NPRCz zostały zakupione do biblioteki szkolnej maty piankowe, 4 duże pufy i pufy w stojaku oraz fototapeta. Powoli tworzymy miejsce dla młodszych i starszych uczniów, w którym w ciszy będą mogli spędzić czas czytając książki.
Na początku grudnia również powiększył się księgozbiór biblioteki o 328 pozycji książkowych w tym lektur, nowości wydawniczych, książek dla młodzieży, książki z gatunku fantastyka i science fiction. Zostały również zakupione książki na nagrody w konkursach.
Zakupiono maty piankowe oraz 4 pufy większe i małe w stojaku, na których dzieci chętnie spędzają czas czytając książki.
Dnia 03.12.2024r. we wtorek, krasnale z klasy 7c Zosia Sopuch, Judyta Pawełek, oraz z klasy 7a Sara Wrzesińska, Maja Szkrabko wraz z panią Marzeną Jabłońską odwiedziły dzieci w grupach „Krasnali” i „Jeżyków” w Przedszkolu Na Orlej Polanie.
Działania w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa to również współpraca z Biblioteką Publiczną w Ziębicach i wspólne organizowane wydarzenia promujące czytelnictwo.
We wtorek 10 grudnia klasy trzecie uczestniczyły w spotkaniu autorskim z panem Tomaszem Duszyńskim, który jest wysokiej klasy współczesnym polskim dziennikarzem i pisarzem, a także twórcą scenariuszy do gier komputerowych. Prywatnie pasjonat biegania - maratończyk. Pan Tomasz uznanie szerokiego grona czytelników zyskał dzięki powieściom kryminalnym oraz historiom z gatunku fantasy.
W twórczości Duszyńskiego znalazło się również miejsce na pozycje dla najmłodszych, zarówno detektywistyczne, jak i te ocierające się o świat magii i fantastyki.
O godzinie 10:00 klasy 3a i 3b miały przyjemność spotkać się z autorem w sali widowiskowej w Ziębickim Centrum Kultury.
Dyrektor Ziębickiego Centrum Edukacji i Sportu przywitał młodych pasjonatów literatury i fanów przygód detektywa Ząbka. Pisarz bardzo ciekawie i interesująco przybliżył uczniom swoje książki z cyklu „Siedem prac Detektywa Ząbka”. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem i wielkim zainteresowaniem. Nie zabrakło na koniec niekończących się pytań i autografów od pisarza.
Spotkanie jest częścią projektu pn. „Splątani opowieścią” realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Następnego dnia w środę w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty literacko – plastyczne, które były częścią projektu pt. „Splątani opowieścią” realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pani Dominika Samborska kierownik Biblioteki Publicznej spotkała się z uczniami klasy 8a i 8b oraz 7a z którymi przeprowadziła rozmowa o przesłaniu płynącym z wiersza Herberta. Wprowadzenie w świat poezji Zbigniewa Herberta stało się punktem wyjścia do stworzenia kolaży inspirowanych słowem poetyckim. Młodzi odbiorcy poezji odnaleźli w niej przekaz także dla siebie - utwory progu dorosłego życia i dalszej drogi edukacyjnej przygody.
Trzeciego dnia czyli 12.12 uczniowie klas 5 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Anną Chomiak- - muzealniczką, edukatorką w Muzeum Dulag 121, współautorkę książki edukacyjnej dla dzieci - „Bajbus, pies, który przeżył powstanie.”
Oparta na prawdziwej historii książka to niezwykła opowieść o powstaniu warszawskim z perspektywy psa, który szuka opiekunów w zrujnowanej Warszawie. To historia więzi człowieka i psa, historia pełna emocji, wzruszeń i uniwersalnych wartości.
Opowieść dopełniła wystawa ilustracji książkowych, które zaciekawiły młodych odbiorców i stały się pretekstem do rozmów, tych także trudnych, niecodziennych.
Nie zabrakło rozmów w kuluarach, podpisywania książek oraz wesołych zdjęć.
Spotkanie autorskie jest częścią projektu pn. „Splątani opowieścią” realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasze działania w ramach NPRCz będą nadal realizowane od stycznia 2025 roku do 20.06.2025r. Sprawozdania z działań przeprowadzonych od września na bieżąco były zamieszczanie na stronie szkoły w aktualnościach. Można się z nimi zapoznać.
Zachęcamy również Rodziców do śledzenia naszej zakładki o wydarzeniach jakie będą się odbywać w ramach NPRCz w II semestrze.
Już w styczniu kolejny Konkurs Pięknego Czytania dla klas 1-8, jak również spotkanie z cyklu „Poczytaj mi Babciu, poczytaj mi Dziadku”.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły