Erasmus+
Erasmus na Węgrzech
- 27.04.2025 11:24
- Węgierska przygoda na zakończenie projektu "ISEEF via ICT".
Ostatnia mobilność podsumowująca erasmusowy projekt „Innovative Sustainable European Eco Friendship via ICT” (ISEEF via ICT) miała miejsce w małej węgierskiej miejscowości Petervasara w dniach 30.05-3.06. Program przygotowany przez gospodarzy związany był z podsumowaniem wszystkich aktywności przeprowadzonych w trakcie realizacji projektu jak i z poznaniem zasobów przyrodniczych Węgier, sposobami radzenia sobie z odpadami oraz dbania o otoczenie.
Pierwszego dnia zostaliśmy przywitani węgierskimi tańcami regionalnymi, śpiewem i grą na kitarze w wykonaniu uczniów szkoły goszczącej. Mieliśmy również okazję spróbować regionalnych potraw w szkolnej stołówce. Po obiedzie uczniowie w grupach zajęli się konstruowaniem domków/hoteli dla owadów, które następnie umieszczono na szkolnym boisku. Każdy z domków przyozdobiony został flagami państw partnerskich oraz logo naszego projektu. W tym czasie nauczyciele przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące wszystkich aktywności, których każdy kraj partnerski zrealizował w swojej szkole. Był to również czas na podsumowanie całego projektu i dyskusje na tematy związane z ekologią. Po aktywnościach projektowych udaliśmy się do miejscowego przedsiębiorstwa zajmującego się wykorzystaniem bentonitu w produkcji. Dowiedzieliśmy się o szerokim zastosowaniu bentonitu m.in. w produkcji kosmetyków naturalnych dla ludzi i zwierząt czy też jego właściwościach zdrowotnych.
Drugiego dnia udaliśmy się do eko-centrum w Poroszlo, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć ssaki i ryby charakterystyczne dla tej części Węgier oraz popłynąć w krótki rejs łodzią po jeziorze Tiszna. Wizytę w eko-centrum zakończyła projekcja filmu 3D przedstawiającego florę i faunę Węgier.
Kolejny dzień upłynął nam na aktywnościach rekreacyjnych nad miejscowym jeziorem. Uczniowie wzięli tam udział w warsztatach dotyczących organizmów żyjących w jeziorze. Mogli je samodzielnie wyłowić i następnie obejrzeć pod lupą. Po warsztatach przeprowadzono konkurs w łowieniu ryb. W rywalizacji grupowej jak i indywidualnej byliśmy najlepsi.
Czwartego dnia udaliśmy się do malowniczego miasta Eger, w którym główną atrakcją był XIII-wieczny zamek, który kojarzony jest przede wszystkim ze zwycięstwem wojsk węgierskich nad tureckimi podczas oblężenia tej fortecy. W związku z tym co roku organizowany jest tam festiwal upamiętniający to zwycięstwo. Podczas warsztatów na zamku uczniowie wykonali serwety metodą blue print.
Ostatni dzień mobilności poświęcony był spotkaniu z przedstawicielem zakładu segregacji odpadów, który w bardzo szczegółowej prezentacji wyjaśnił nam rolę recyklingu we współczesnym świecie oraz
sadzeniu kwiatów na przyszkolnym terenie. Ostatni dzień to również czas pożegnań, rozdania certyfikatów uczestnictwa oraz podziękowań obu stron: gości i gospodarzy. Zgodnie z powiedzeniem „Węgier, Polak, dwa bratanki…” zostaliśmy przyjęci ciepło i serdecznie. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, abyśmy czuli się jak w domu. I tak było.
Cały projekt był niezwykle miłym doświadczeniem dla uczniów i nauczycieli. We współczesnym świecie temat ekologii i problemów w świecie przyrody pojawia się bardzo często i powinien być zawsze obecny w naszym życiu. Dzięki działaniom projektowym mogliśmy poznać sposoby na rozwiązanie niektórych problemów związanych z wszechobecnymi odpadami, marnowaniem żywności czy tez wody i energii. Dzięki współpracy z partnerami mogliśmy poznać ich wizję i sposoby radzenia sobie z podobnymi problemami w ich szkołach i środowisku lokalnym.
Ponadto program Erasmus+, do którego przystąpiliśmy w 2018 roku dał szansę na spotkania w gronie ludzi, którzy niejednokrotnie mieli inne poglądy, mówili w innym języku i wychowani zostali w innej kulturze. Jednak ta różnorodność nie przeszkodziła nam we wspólnym porozumieniu. Używając języka uniwersalnego, jakim jest współcześnie język angielski, znieśliśmy bariery w zrozumieniu siebie nawzajem i otworzyliśmy się na różnice, które wcale nie muszą nas dzielić. Udział w programie to również bardzo dobra lekcja tolerancji.
„Udział w Erasmusie dał mi możliwość poznania kultury innego kraju, jak i porozmawiania z innymi w języku angielskim. Poznałam tam wiele miłych osób, za którymi nadal tęsknie. Podobały mi się wzajemne warsztaty, bo dzięki temu uczyliśmy się współpracy z innymi. Najbardziej zafascynował mnie rejs po jeziorze Tisza, ponieważ otaczająca natura i piękny śpiew ptaków był bardzo uspokajający i przyjemny. Inne aktywności też bardzo mi się podobały w szczególności zwiedzanie Budapesztu i zamku w Eger.
Podsumowując jestem bardzo zadowolona i otwarta na poznawanie innych krajów i ludzi.”Julka
„Wyjazd na Węgry w ramach projektu Erasmus+ był świetnym przeżyciem. Był możliwością do nawiązywania nowych kontaktów. Zwiedzanie słonecznej stolicy Węgier- Budapesztu było zdecydowanie najprzyjemniejszą częścią wyjazdu, choć muszę przyznać, że integracja z ludźmi innych narodowości, była równie sympatyczna.”
Ala
„Dzięki projektowi Erasmus+ mogłam udoskonalić umiejętności angielskiego, zaznajomić się z kulturą innego państwa oraz poznać osoby z różnych narodowości. Podczas pobytu na Węgrzech najbardziej podobało mi się zwiedzanie ekocentrum i rejs po jeziorze Tisza. Również podobały mi się wspólne warsztaty, przy których mogłam poznać się lepiej z resztą.”
Julita
” Dzięki możliwości wzięcia udziału w projekcie Erasmus+ mogłam poznać obyczaje panujące na Węgrzech. Poznać tradycje tego kraju i podziwiać jego piękne krajobrazy. Poznałam wiele osób z którymi mogłam porozmawiać w języku angielskim. Najbardziej podobał mi się wyjazd do Eger, gdzie zwiedzaliśmy zamek oraz mogliśmy wziąć udział we wspólnych warsztatach.”
Weronika
„Wyjazd na Węgry bardzo mi się podobał. Poznałem wielu nowych przyjaciół i tym samym rozwinąłem swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Bardzo mi się podobały zajęcia zorganizowane przez Węgrów. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o ekologii i wiele się nauczyłem. Ogólnie wrażenia są pozytywne.”
Hubert
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły