25 czerwca 2026 roku w Ziębickim Centrum Kultury odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klas ósmych. Był to wyjątkowy moment, pełen wzruszeń, wspomnień i podziękowań – symboliczne zamknięcie ważnego etapu w życiu młodych ludzi, którzy właśnie żegnają mury szkoły podstawowej.
W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, którzy swoją obecnością podkreślili rangę uroczystości. Wśród nich znaleźli się: Burmistrz Ziębic pan Mariusz Szpilarewicz, Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu pan Andrzej Regner, zastępca Dyrektora Ziębickiego Centrum Kultury pan Wiktor Ochał, Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Agata Sobków oraz Rada Rodziców Szkoły na czele z Przewodniczącą panią Edytą Sopuch. Na sali obecni byli również nauczyciele, wychowawcy, pracownicy szkoły oraz najważniejsi bohaterowie tego dnia – uczniowie klas 8a, 8b i 8c wraz z rodzinami.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 pani Barbara Kopij oraz przedstawiciele władz samorządowych. W swoich przemówieniach podkreślali znaczenie edukacji, gratulowali uczniom wytrwałości i życzyli im sukcesów na dalszej drodze edukacyjnej. Nie zabrakło również ciepłych słów skierowanych do nauczycieli i rodziców, którzy przez wszystkie lata nauki wspierali młodzież i pomagali jej rozwijać skrzydła.
Po oficjalnej części nastąpiło ślubowanie klas ósmych, przekazanie sztandaru klasom siódmym oraz wręczenie symbolicznych kluczy do szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród dla najlepszych uczniów.
Tytuł „Najlepszej Absolwentki” otrzymała uczennica klasy 8b – Matylda Machula. Ta sama uczennica została również uhonorowana tytułem „Omnibusa” oraz otrzymała stypendium naukowe za udział w licznych konkursach i osiąganie w nich znaczących wyników. Przyznano jej także nagrodę za godne reprezentowanie szkoły w konkursach gminnych i powiatowych.
Kolejnym zaszczytnym tytułem – „Uczeń Roku” – została wyróżniona uczennica klasy 8b Nikola Łazebna. Tytuł „Uczennicy z Pasją” otrzymała w tym roku Milenia Ptak z klasy 8a. Nagrodę za piękne występy wokalne otrzymała Maja Szkrabko z klasy 8a.
Najlepsze „szczypiornistki” zostały nagrodzone za godne reprezentowanie szkoły na arenach sportowych oraz osiągane sukcesy. Wyróżnione zostały: Milena Ptak, Wiktoria Malinowska, Zuzanna Celner, Nadia Jacak, Judyta Pawełek, Milena Piasecka oraz Zofia Sopuch.
Następnie przystąpiono do wręczenia nagród, świadectw z wyróżnieniem oraz listów gratulacyjnych dla rodziców.
Tytuł „Absolwenta z Wyróżnieniem” otrzymali:
- z klasy 8a: Milena Ptak i Wiktor Gąsior,
- z klasy 8b: Nikola Łazebna,
- z klasy 8c: Judyta Pawełek, Zofia Sopuch i Milena Piasecka.
W konkursie „Dyscyplina na 6+” zwyciężyła, niepokonana od lat, klasa 8a. Podziękowania i nagrody otrzymali również uczniowie należący do pocztu sztandarowego.
Część artystyczna była okazją do zaprezentowania talentów uczniów oraz wręczenia symbolicznych „Oscarów-Absolwentów” dla najciekawszych osobowości wśród ósmoklasistów. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki od kolegów i koleżanek z klas 7a i 7b.
Zakończenie klas ósmych w Ziębickim Centrum Kultury było nie tylko zwieńczeniem wielu lat nauki, ale również pięknym podsumowaniem wspólnie spędzonego czasu. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia w dalszej edukacji, odwagi w realizowaniu marzeń oraz wielu sukcesów na nowej drodze życia.
Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród dla wyróżnionych uczniów: Burmistrzowi Ziębic panu Mariuszowi Szpilarewiczowi, Dyrektorowi GCEiS panu Andrzejowi Regnerowi, Radnym Gminy Ziębice oraz Radzie Rodziców SP4.
Andrzej Nowak